Az okostelefon használata hasonló függőséget okozhat, mint az alkohol, hiszen a digitális eszközök folyamatos elérhetősége és a közösségi média folyamatos ingerforrást jelentenek. Az emberek gyakran észre sem veszik, hogy mennyi időt töltenek a telefonjuk

PSG Ogli elmondta, miért döntött a szakítás mellett gyönyörű barátnőjével: "Azt vettem észre, hogy egyre inkább el akarta távolítani a fiúbarátaimtól."

Egy friss kutatás eredményei felfedték, hogy az amerikaiak napi átlagban 5 órát töltenek el okostelefonjaik társaságában, és naponta körülbelül 205 alkalommal veszik kézbe készüléküket. Különösen aggasztó, hogy a fiatalok esetében a telefonhasználat mértéke már-már az alvásidőhöz közelít. De vajon ez a jelenség csak az Egyesült Államokra jellemző, vagy globális méreteket ölt? Mit tehetünk azért, hogy tudatosabban használjuk a technológiát? Ezekről a kérdésekről Bajzáth Sándor addiktológiai konzulenssel beszélgettünk.

Ön számára meglepőek ezek az információk?

- Nem, ez egy valós és komoly probléma. Az okostelefonok képesek olyan mértékű függőséget kialakítani, mint az alkohol vagy a drogok. Akárcsak az ital esetében, itt is fennáll a veszély, hogy visszaélünk a telefonunkkal. Kulcsfontosságú, hogy tudatosan használjuk a készüléket: nem mindegy, hogy én irányítom-e a telefont, vagy éppen ő irányít engem. Fontos, hogy tudjak nemet mondani, és korlátokat állítani a használatában.

Szeretem néha elgondolkodni azon, hogy mennyire ragaszkodom a telefonomhoz. Olykor azt érzem, hogy a napjaim nagy részét azzal töltöm, hogy csak görgetek, üzeneteket írok, vagy éppen a közösségi médiát böngészem. Néha arra is rájövök, hogy mennyire nehezen tudom letenni, még akkor is, ha tudom, hogy jobb lenne kicsit offline lenni. Vajon mások is hasonlóan érzik ezt? Ön is találkozott már azzal a helyzettel, amikor a telefonja annyira a mindennapjaiba épült, hogy nehezen tudta elképzelni az életét nélküle?

- Legalábbis néha azon kapom magam, hogy túl sok időt töltök a használatával, de igyekszem tenni ellene.

Az egyediség elérése érdekében több módszert is alkalmazhatsz. Íme néhány javaslat: 1. **Saját stílus**: Használj egyedi írásmódot, amely tükrözi a személyiségedet. Kísérletezz a szókincsed bővítésével és a mondatszerkezetek változtatásával. 2. **Perspektíva váltás**: Írd meg a szöveget más nézőpontból, vagy válassz egy különleges narrátort. Például, ha egy történetet mesélsz el, próbáld ki, hogy egy mellékszereplő szemszögéből írsz. 3. **Saját tapasztalatok**: Integrálj a szövegbe saját élményeidet, véleményeidet vagy megfigyeléseidet. Ez segít abban, hogy a szöveg személyesebb és egyedibb legyen. 4. **Képzőművészeti elemek**: Használj metaforákat, hasonlatokat vagy szimbolikát, hogy színesebbé és kifejezőbbé tedd a szöveget. 5. **Kérdések felvetése**: Tedd fel a közönségnek a kérdéseidet, és ösztönözd őket a gondolkodásra. Ez interaktívvá teszi a szöveget, és egyedi élményt nyújt. 6. **Humor és irónia**: Ha a téma megengedi, használj humort vagy iróniát, hogy szórakoztatóbbá tedd a szöveget. 7. **Kísérletezés a formával**: Ne félj eltérni a hagyományos formától. Írhatsz verset, prózát, levelet vagy akár naplót, attól függően, mi illik legjobban az üzenetedhez. Ezek a módszerek segíthetnek abban, hogy a szöveged valóban egyedi legyen!

- Amikor rám szól a feleségem, többnyire azonnal leteszem. És beiktatok telefonmentes időszakokat, programokat is. Amikor az erdőben futok, a zene ugyan szól a fülemben, de nem nyomkodom, nem nézek meg rajta semmit. Alvás előtt néhány órával tudatosan nem veszem kézbe a telefont, hanem például könyvet olvasok, ilyesmik.

Ha most olvasod ezt a cikket, valószínűleg azon tűnődsz, vajon te is érintett vagy-e a függőség témájában. Melyek azok a figyelmeztető jelek, amik erre utalhatnak?

Nézzük meg, milyen érzelmeket vált ki belőlünk, ha nem férhetünk hozzá a telefonunkhoz. Dühöt érzek, amikor a használatában korlátoznak, vagy talán szorongás fog el, mintha valami fontosról maradnék le. Vágyakozom utána, mint egy elveszett barát után? Kihagyom a közös programokat, és ahelyett, hogy a barátaimmal tölteném az időt, inkább a képernyőm ragyogása vonz magához?

Ha ezek a jelek megvannak, mit lehet tenni?

Related posts