Az ecet, amely már évezredek óta a mindennapi életünk részét képezi – és még mindig képes meglepetéseket okozni számunkra!
Ha ma Magyarországon az ecet szót halljuk, sokan egy zöld flakonra asszociálnak, amelyben ipari módszerekkel előállított ecetsav lapul. Ezt leginkább a kávéfőzők vízkőtelenítésére vagy a háztartási tisztításra használjuk, de az ételecetként bableveshez és lencsefőzelékhez is szívesen hozzáadjuk, hogy fokozzuk az ízeket. Azonban ez a mindennapi felfogás nem tükrözi az ecet gazdag történelmét és számos felhasználási lehetőségét. Az ecet valójában egy sokoldalú és sok évszázados múltra visszatekintő alapanyag, amely a gasztronómián túl számos más területen is megállja a helyét.
Az ecet története az emberiség hajnaláig nyúlik vissza. Már Kr. e. 5000 körül is ismerték, és az egyik legrégebben használt alapanyagnak számít. Szinte minden olyan erjeszthető szénhidráttartalmú alapanyagból előállítható, amely alkoholt képes létrehozni. Így születhet bor-, pezsgő-, sör-, gyümölcs-, zöldség- és gabonaalapú ecet, de akár mézből vagy cukornádból is készíthető, ecetsav-baktériumok segítségével.
Az Ó- és Újtestamentum tanúsága alapján az ecetet frissítő italokhoz adták, és gyógyászati célokra is alkalmazták. Hippokratész, a híres ókori orvos, mézzel vegyített almaecetet ajánlott légúti betegségek kezelésére, sebek gyógyítására, sőt, még a lepra ellenszereként is emlegette.
A római korban a konyhák elengedhetetlen kellékévé vált, hiszen nem csupán az ételek ízesítésére, hanem tartósításra és pácolásra is kiválóan alkalmas volt. Magyarország területén, a honfoglalás időszakában is ismerték és alkalmazták a borecetet. Őseink ízletesen fűszerezett fogásaihoz előszeretettel nyúltak az ecethez, amely így az ételkészítés és a tartósítás alapvető elemévé nőtte ki magát.
A Magyar Élelmiszerkönyv szerint az ecet olyan termék, amely mezőgazdasági alapanyagok kettős fermentációjával (alkoholos, majd ecetsavas erjedéssel) készül. Az ecet savanyú ízét és jellegzetes illatát a benne található ecetsav adja, amelyet E 260 jelöléssel adalékanyagként is ismerünk.
Az ipari ecet előállítása lehetővé teszi a gyors és nagyméretű termelést, gyakran ipari alkoholt használva alapanyagként. Ezek az ecetek különféle színezékekkel, cukrokkal és aromákkal dúsíthatók, hogy édes, gyümölcsös ízvilágot nyerjenek. Ezzel szemben a biológiai ecetek természetes összetevőkből, hagyományos erjesztési eljárással készülnek, és teljes mértékben mentesek a mesterséges adalékanyagoktól. Ezáltal megőrzik a nyersanyagok sajátos ízét és karakterét, tükrözve a természetes ízek tiszteletét.
Az ecet kedvező élettani hatásait már az ókorban is ismerték, de a modern kutatások újabb bizonyítékokkal is szolgálnak:
Az ecet nem csupán egy savanyító vagy háztartási tisztítószer, hanem sokkal több annál. Évezredek óta kíséri az emberi civilizáció fejlődését, és napjainkban is alapvető szerepet tölt be a gasztronómia és az egészségmegőrzés területén. Fontos, hogy tudatosan válasszuk meg, milyen típusú ecetet használunk, hiszen ezáltal nemcsak a természetes ízeket élvezhetjük, hanem a jótékony hatásait is maximálisan kihasználhatjuk.