A NASA atomhelikoptert alkalmaz a Szaturnusz egyik holdján, hogy felfedezze az élet nyomait. - Üdvözlet Magyarország!

Újabb izgalmas fejezethez érkezett a NASA Dragonfly névre keresztelt, nukleáris meghajtású helikoptere, miután sikeresen átesett a kritikus tervezési felülvizsgálaton. Ezzel a projekt megkapta a zöld lámpát a megvalósításhoz, és a 2028-as indítási időpont is biztosra vehető. A célállomás nem más, mint a Szaturnusz legnagyobb holdja, a Titan, amely rengeteg felfedezésre váró titkot rejt.
Ez a küldetés jelentős mérföldkőnek számít a bolygókutatás terén, mivel a Dragonfly lesz az első olyan többrotoros jármű, amely tudományos célokkal repül egy másik égitest felszínén – számolt be róla a Space.com.
A Dragonfly egy autó méretű, nyolcrotoros drón, amelyet a Johns Hopkins Egyetem Alkalmazott Fizikai Laboratóriuma fejleszt, Elizabeth Turtle vezetésével. A küldetés fő célja, hogy a Titan felszínén landolva, majd onnan többször felszállva és új helyszínekre repülve vizsgálja meg, hogy a hold alkalmas lehet-e az életre, illetve találhatók-e rajta az élet építőköveihez szükséges szerves vegyületek. A Titan különlegessége, hogy vastag légköre és felszíni szénhidrogén-tengerei miatt a korai Földhöz hasonlít, így ideális terep az élet eredetének kutatására.
A Dragonfly űrszonda várhatóan 2028 júliusában veszi kezdetét a floridai Kennedy Űrközpontból, egy SpaceX Falcon Heavy rakéta segítségével. Az ambiciózus küldetés során a jármű majdnem hét éven át fog utazni, míg 2034-ben elérkezik a Titánra, a Szaturnusz legnagyobb holdjára. Itt legalább két és fél éven át fogja tanulmányozni a felszínt, felfedezve a különleges geológiai formációkat és a titokzatos környezetet. Minden Titan-napon – ami körülbelül 16 földi napnak megfelelő időszak – a jármű új helyszínre fog repülni, ezzel biztosítva, hogy a lehető legtöbb tudományosan értékes területet feltérképezze.
A Dragonfly nukleáris energiaforrásának köszönhetően képes lesz a Titan extrém hideg és sötét körülményei között üzemelni, ahol a napenergia nem elegendő. A jármű fejlesztése során a mérnökök a kaliforniai Imperial Dunes homokdűnéin és a NASA szélcsatornáiban tesztelték a prototípust, hogy felkészüljenek a Titan sűrű, földinél négyszer vastagabb légkörére.
A Dragonfly küldetésének elsődleges tudományos célja, hogy feltérképezze Titan változatos környezeteit, kezdve a szerves anyagokban gazdag dűnéktől egészen egy ősi becsapódási kráterig. A fedélzeti műszerek alaposan elemzik majd a felszínen és a mélyben található anyagokat, hogy nyomokat találjanak a prebiotikus kémiai folyamatok nyomán, valamint hogy feltérképezzék, mennyire fejlődött a kémia az élet kialakulásához. Továbbá, a Dragonfly célja a Titan légkörének, felszíni jellemzőinek és a feltételezett felszín alatti óceánoknak a részletes vizsgálata is.
A LadBible beszámolója alapján a küldetés költségvetése 3,35 milliárd dollárra rúg, ami körülbelül 1195 milliárd forintnak felel meg. Ez a költségvetés a tervezési fejlesztések, a világjárvány következtében fellépő ellátási lánc problémák, valamint a nehézrakéták indítási követelményei miatt nőtt meg. A tudományos közösség és a NASA vezetősége is kiemelt fontosságúként kezeli a Dragonfly projektet, mivel a Titan kutatása új perspektívákat kínálhat az élet eredetének és terjedésének megértésében.
A Dragonfly küldetés a NASA egyik legmerészebb projektje, amelynek célja, hogy egy atomenergiával működő helikopterrel fedezze fel a Naprendszer egyik legérdekesebb holdját. Ez a küldetés kulcsfontosságú lehet az élet eredetének és lehetséges formáinak megértésében. A tervezett 2028-as indítás és a 2034-es érkezés időpontja után a Dragonfly forradalmi módon, repülve fogja felfedezni Titan lenyűgöző, szerves anyagokban gazdag táját, ezzel új távlatokat nyitva az űrkutatás történetében.