A meg nem valósult párbaj: Az internetet elárasztották azok az AI-videók, amelyek Elon Musk és Keanu Reeves "összecsapását" mutatják be.

Magyarul is terjedni kezdett egy szatíraoldalról származó szöveg és egy AI-generált videó arról, hogy Elon Musk és Keanu Reeves a mesterséges intelligenciáról vitatkozott élő adásban. A valóságban ilyesmi nem történt, a furcsa jelenség mögött egy Keanu Reeves-deepfake-eket gyártó csatorna állhat.

Április közepén a magyar facebookozók körében is terjedni kezdett egy poszt, ami szerint Elon Musk és Keanu Reeves élőben vitatkozott "korunk egyik legsürgetőbb problémájáról: a mesterséges intelligencia, a kreativitás és az emberi kapcsolatok jövőjéről." A bejegyzés Reeves bölcsességét és alázatosságát dicséri, és azt állítja, hogy a színész olyat mondott, aminek köszönhetően még Musknak is "elakadt a szava." A szöveg szerint Musk azon az állásponton volt, hogy a mesterséges intelligencia (AI) előbb-utóbb felülmúlja az emberi kreativitást, mire Reeves azt kérdezte:

"De vajon megtudja-e valaha egy gép, milyen érzés, ha hiányzik valami? Avagy milyen érzés egy szomorú pillanatból valami szépet alkotni? A kreativitás nem számításból, hanem tapasztalatból, fájdalomból, szeretetből és reményből fakad."

A poszt megfogalmazása szerint "filozófusok, művészek és tudósok álltak ki Keanu véleménye mellett", míg a közösségi média felhasználói azért dicsérték őt, mert "új perspektívából közelítette meg az emberi lét értelmét".

A hasonló bejegyzések, melyeket több ezer felhasználó osztott meg és kedvelt, jellemzően egy szövegből és egy képből állnak. A képen Musk és Reeves látható, de arcuk torzítva van, így nem pontosan úgy néznek ki, mint a valóságban. A szöveg tele van helyesírási hibákkal és olyan kifejezésekkel, amelyek a magyar nyelv szabályai szerint értelmetlenek, ami arra utal, hogy valószínűleg gépi fordítás eredménye. Ezen bejegyzések többsége mellett figyelmeztető üzenetet is találhatunk, amely tájékoztat bennünket arról, hogy a hír hamis. Az Egyesült Államokon kívül működő tényellenőrző újságírók a Metával együttműködve vizsgálták meg az információt, és hamisnak ítélték.

Forrás: Facebook

A magyar posztok alatt megjelenő kommentek között többen is hangsúlyozzák ezt a témát. Ennek ellenére számos olyan hozzászólásra bukkantunk, amelyek arra utalnak, hogy a felhasználók valóban komolyan mérlegelik a bejegyzés tartalmát.

Az elérhető információk és tényellenőrzések szerint azonban a két férfi közötti vita soha nem történt meg, a poszt egy bevallottan szatíracsatornát működtető X-felhasználótól származhat. Az állítólagos vitát elmesélő videó pedig egy olyan YouTube-csatornáról, ami Keanu Reevesről oszt meg AI-generált tartalmakat.

A Musk-Reeves vitáról szóló szöveg nemcsak Magyarországon terjedt el, találtunk angol nyelvű Facebook- és X-posztokat is róla. A bejegyzések (úgy az angol nyelvűek, mint a magyarok) rendszerint egy Daniel Gugger nevű X-felhasználóra hivatkoznak, aki április elején osztott meg egy szöveget, németül. Ez pontosan megegyezik az általunk olvasott angol és magyar posztok szövegével (tükörfordításban), korábbi megosztást pedig nem találtunk, ahogy más tényellenőrző oldalak sem. Így feltételezhetjük, hogy a szöveg ettől a felhasználótól származik, az ő írását fordították le más nyelvekre. A szöveg mellett pedig ugyanazt a képet osztotta meg, amit a többi bejegyzésben is láttunk.

Gugger X profilja számos izgalmas információt tartalmaz: a felhasználó magát írónak titulálja, és profilját szatíracsatornaként jellemzi. Emellett megjegyzi, hogy a "klímacsalás" valójában a chemtrail, HAARP, 5G és génmanipuláció témáiról való figyelemelterelésre utal. (Erről az összeesküvés-elméletről már korábban részletesen beszélgettünk.)

Nincs semmilyen nyilvános bizonyíték arra, hogy Elon Musk és Keanu Reeves valaha is élő adásban vitát folytattak volna a mesterséges intelligenciáról vagy bármilyen más témáról.

A szóban forgó esemény kapcsán sem az aktívan posztoló Elon Musk, sem a népszerű színész nem osztott meg hivatalos információt. A Snopes munkatársai megpróbálták felvenni a kapcsolatot Keanu Reeves képviselőivel, de a cikkük megjelenéséig nem érkezett válasz. Különböző közös fotók, kivéve a posztokban található, valószínűleg mesterséges intelligencia által készített vagy manipulált képet, nem bukkannak fel sem a közösségi médiában, sem az AFP hírügynökség archívumában. Ezen kívül az AFP és a Getty Images legfrissebb felvételein jól látszik, hogy Keanu Reeves frizurája jelenleg rövidebb és őszebb, mint a megosztott posztban szereplő képen.

A Google keresője rendkívül sok találatra reagál az "Elon Musk és Keanu Reeves" kifejezésre, de a legtöbb találat egyazon YouTube-videóra és csatornára irányít, amelyet a Snopes tényellenőrző oldalán is megtalálhatunk. A "Keanu élő tévéműsorban semmisíti meg Muskot - Az egész stúdió elhallgat!" című felvételt március 2-án publikálták a Voices of Change (A változás hangjai) YouTube-csatornán, és azóta több mint 71 ezer nézőt vonzott.

Természetesen! Íme egy egyedi változat: "Eredet: YouTube platform"

A klip nyitányában néhány másodperc erejéig olyan érzést kelt, mintha Elon Musk és Keanu Reeves egy emberekkel zsúfolt, fényárban úszó stúdióban hevesen vitatkoznának egymással. A videó későbbi szakaszában azonban egy megfagyott pillanatban találjuk magunkat, ahol a két ikonikus figura kényelmesen hátradőlve ül egy-egy fotelben, míg a háttérben öltönybe bújt férfiak figyelik őket. Az első pillantásra mind a mozgó, mind az állóképek kicsit zavarba ejtőnek tűnnek, mintha valami nem stimmelne. Eközben egy monoton narrátor hangja szólal meg, aki a középpontban álló témáról, a két férfi mesterséges intelligenciával kapcsolatos eszmecseréjéről beszél.

A videó alatti leírásban felbukkan egy jól ismert szövegrész a korábbi bejegyzésekből, de ezen kívül találunk egy figyelemfelkeltő felhívást is, amelyben közlik, hogy:

"A csatornán bemutatott történetek teljes mértékben fiktívek, kizárólag szórakoztatási és inspiráló célból készültek. A narrációk, párbeszédek és egyes vizuális elemek egy része mesterséges intelligencia (AI) által lett létrehozva vagy formálva."

Emellett a felhívásban azt is írják, hogy a történetek nem valós személyeket, eseményeket vagy helyzeteket ábrázolnak, ha mégis van hasonlóság bizonyos személyekkel, az pusztán a véletlen műve. A videó készítői emellett azt állítják, hogy engedély nélkül nem használják fel valódi hírességek képmásait.

Természetesen! Íme egy egyedi változat: "Eredet: YouTube platform"

A csatorna, amely már több mint 10 ezer lelkes feliratkozóval büszkélkedhet, jelenleg 123 videót kínál. Ezekben a videókban szinte mindig Keanu Reeves tűnik fel mint az egyik központi figura, míg a másik szereplő gyakran valamilyen neves személyiség, akinek Elon Musk is a gyakori vendégei közé tartozik.

Természetesen! Íme egy egyedi változat: "Eredet: YouTube platform"

A bemutatkozás szerint a csatorna "az igazságosságról, egyenlőségről és a közösségek megerősítéséről szóló inspiráló történeteket oszt meg, azzal a céllal, hogy megtörjük a sztereotípiákat, növeljük a társadalmi tudatosságot és erőteljes, pozitív üzeneteket terjesszünk."

Felkerestük a csatorna üzemeltetőjét, hogy megerősítse, valóban nem zajlott le a Musk-Reeves vita, és hogy a feltöltött videók többsége valóban AI által generált. Azonban cikkünk írásáig nem érkezett válasz tőlük. A csatorna egyéb tartalmai közül néhányat megvizsgáltunk, és észleltük, hogy több videó elején figyelmeztetés található, miszerint a bemutatott történetek kitaláltak, és a hang- és képi anyag javarészt mesterséges intelligencia által készült.

Természetesen! Íme egy egyedi változat: "Eredet: YouTube platform"

Úgy tűnik, hogy a Musk és Reeves közötti állítólagos vitát feldolgozó AI által készített videók mára igazi trenddé váltak. Nem csupán egyetlen YouTube-csatorna osztja meg ezeket a tartalmakat. Például a Lead Stories, egy amerikai tényellenőrző portál, nemrégiben egy másik, hatperces videót emelt ki, amelyben szintén mesterséges intelligencia által generált képeket használtak a kommentátorok által vitatott Musk és Reeves párbeszédének illusztrálására. A videó leírásában világosan jelezve van, hogy a felhasznált kép és hang is AI-generált. A Lead Stories megállapította, hogy nincs bizonyíték arra, hogy a két férfi valaha is részt vett volna ilyen vitán.

Természetesen! Íme egy egyedi változat: "Eredet: YouTube platform"

A Snopes különböző mesterséges intelligencia-detektáló szoftvereket alkalmazott a Voices of Change csatornán közzétett videóból kivágott képek és a narráló hang elemzésére. A hang tekintetében mind a Deepfake Total, mind a Hiya Deepfake Voice Detector programok arra a következtetésre jutottak, hogy a hang valószínűleg deepfake, azaz mesterséges intelligencia által előállított, tehát nem autentikus.

A Lakmuszon számos alkalommal foglalkoztunk a deepfake technológiával, a manipulált hangfelvételek vizsgálatával, valamint az AI által generált képek egyre növekvő elterjedésével és azok azonosításának kihívásaival.

A Snopes a ránézésre is mesterségesen előállítottnak tűnő képeket szintén két programmal, a Sightengine-nel és Hive Moderation-nal vizsgálta meg, ott eltérő eredményeket kaptak: míg a Sightengine 99 százalékos bizonyossággal állította, hogy a videóból kivágott képek AI-generáltak, addig a Hive Moderation alig adott erre néhány százalékot.

A Sightengine egy innovatív platform, amely képfeldolgozási és videóelemzési megoldásokat kínál. A technológiája lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy valós időben észleljék és módosítsák a képek és videók különböző jellemzőit, mint például az arcfelismerést, a tartalom szűrését és a képek javítását. Ezzel a szolgáltatással a felhasználók kreatívabbá és hatékonyabbá tehetik projektjeiket, miközben a digitális tartalom minőségét is növelhetik.

A videóból két képrészletet választottunk ki: az egyiket az elején, ahol a két férfi látszólag vitatkozik, a másikat pedig egy állóképet, ami a videó jelentős részében megjelenik. Ezután mindkét képet átkonvertáltuk a két AI-detektor program segítségével, és meglepő módon nagyon hasonló eredményeket kaptunk, mint a Snopes.

Forrás: Méhészeti Mértékletesség

Egy korábbi írásunkban, amely a Transzfogarasi út mentén felbukkanó AI-medvékről szólt, szintén alkalmaztuk a Hive Moderation mesterséges intelligencia-érzékelőjét. Ahogyan akkor is hangsúlyoztuk, az AI-detektorok általában nem nyújtanak teljes mértékben megbízható eredményeket.

Related posts