Fedezd fel a Ludwig Múzeumban a kortárs francia művészet izgalmas és sokszínű világát, amely a közelmúltban formálódott! A kiállítás betekintést nyújt a francia művészeti színtér legfrissebb áramlataiba és trendjeibe, bemutatva a kiemelkedő alkotók munkái

A Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeum 2025-ben ünnepli fennállásának 25. évfordulóját, amely alkalomból izgalmas betekintést kínál a kortárs francia művészeti élet legfrissebb eseményeibe, különös figyelmet fordítva a rangos Marcel Duchamp-díj nyerteseire és jelöltjeire. Az esemény lehetőséget teremt arra, hogy felfedezzük a művészek egyedi perspektíváit és hozzájárulásait, miközben megismerhetjük a közelmúlt jelentős alkotásait és trendjeit.
A kiemelkedő francia kortárs művészeti intézmény, a párizsi Centre Pompidou a kezdetektől fogva partnere a magánerőből elindított díjnak, melynek nagy szerepe van a franciaországi kortárs művészet népszerűsítésében, valamint a jelölt művészek nemzetközi pályafutásának előmozdításában.
Az ADIAF által elindított kezdeményezés az évek során a nemzetközi művészeti diskurzusban kiemelkedő, elismert nemzeti díjjá fejlődött. A zsűri olyan alkotókat választ ki, akik Franciaországban születtek vagy jelenleg ott élnek, és akik a francia művészeti életet tekintik kreatív kibontakozásuk színhelyének. Az utóbbi évek tapasztalatai csak megerősítették a díj mögött álló víziót, amely a leginnovatívabb művészek kiválasztásával a francia szcéna társadalmi és kulturális sokszínűségét is megjeleníti, egy átfogó és sokrétű pillanatképet nyújtva a művészeti világról.
A Ludwig Múzeum által bemutatott válogatásban tizennyolc művész szerepel, akiknek túlnyomó többsége meghatározó szereplője a nemzetközi képzőművészeti szcénának.
A kiállítás címe - Talált terepen - két fontos vonatkozást is magában foglal. Egyrészt utal Duchamp ikonikus "talált tárgyaira" (ready made), tisztelegve ezzel a díjnak nevet adó művész előtt. Másrészt reflektál a résztvevő művészek alkotói folyamatára, valamint azokra az elméleti és gyakorlati kutatási területekre, amelyek inspirációt nyújtanak számukra. A kiállítás során kiemelt szerepet kap a reparatív folyamat, továbbá olyan kezdeményezések, amelyek a jelen és a jövő kapcsolatát vizsgálják e kereteken belül.
A budapesti kiállítás izgalmas és sokszínű műalkotásokat vonultat fel, amelyek különböző médiumokat ötvöznek. Ez a tárlat egyfajta időutazást kínál, bemutatva a Marcel Duchamp-díj korai időszakától egészen napjainkig terjedő fejlődést és változásokat.
Míg egyes munkák a díjhoz kapcsolódó kiállításon szerepeltek a művész jelölésekor, más művek az életműveken belül számítanak ikonikusnak; szerepel ugyanakkor a kiállításon a közelmúlt franciaországi színterének egy-egy meghatározó műve is (Tatiana Trouvé, Mohamed Bourouissa). Több művész képviselte Franciaországot vagy más országot a Velencei Biennálén (Anri Sala, Céleste Boursier-Mougenot, Julien Creuzet, Kapwani Kiwanga, Latifa Echakhch, Zineb Sedira), de olyan mű is bemutatásra kerül, amely eredetileg a biennálén szerepelt (Camille Henrot). Számos neves francia kortárs galéria mellett olyan intézményektől érkeznek munkák, mint a MAC VAL vagy a Lafayette Anticipations.
A kiállítás célja, hogy megünnepelje a díj megalapításának 25. évfordulóját, miközben a múzeum a legfrissebb francia kortárs művészet lenyűgöző válogatását mutatja be Magyarországon. E térben a francia művészeti gyakorlatok valódi találkozási pontokká válnak, ahol a feltett kérdések számos szempontból fontos párbeszédet indíthatnak el a hazai művészeti színtéren.
Kurátorok: Jan Elantkowski és Kálmán Borbála