A hígtrágyával összefüggő balesetek elkerülhetők megfelelő óvintézkedésekkel.

A hígtrágyatartályok, keverőberendezések, szivattyúk, tömlők és csövek használata során különösen nagy a kockázat. A hígtrágya által kibocsátott gázokkal összefüggő balesetek az összes bejegyzett baleset körülbelül nyolc százalékát képezik.

A hígtrágyagödör veszélyes gázok forrása, ilyen például kénhidrogén, amely nagy koncentrációban megbénítja a szaglást, és gyorsan eszméletvesztéshez és légzésleálláshoz vezethet. A szén-dioxid fulladást vagy mérgezést okozhat, a metán pedig robbanásveszélyes keveréket alkot az oxigénnel. Ezért a hígtrágyarendszerek környékén szigorúan tilos a nyílt tűzgyújtás, a dohányzás és bármilyen szikrázással járó tevékenység.

Annak, aki a hígtrágyatároló létesítményekben és azok közelében dolgozik, önmaga és mások védelme érdekében különleges biztonsági intézkedéseket kell tennie. Ez magában foglalja a tárolók teljes kiürítését a gázok visszaáramlásának megakadályozása érdekében. Továbbá a keverőberendezéseket ki kell kapcsolni és rögzíteni kell a véletlen beindulás megakadályozása érdekében.

A megfelelő szellőzés fenntartása érdekében elengedhetetlen, hogy biztosítsuk a friss levegő áramlását és a gázkoncentráció folyamatos mérését. Az ilyen kockázatos területek megközelítése előtt mindig körültekintően kell eljárni – a mentőheveder használata és legalább két segítő jelenléte kötelező. Vészhelyzet esetén gyors, de átgondolt reakcióra van szükség. Először is, hívni kell a 112-es segélyhívószámot, ezt követően pedig az összes berendezés leállítása és a friss levegő biztosítása a következő lépés. Csak alapos felkészültséggel csökkenthetjük a folyékony trágyával végzett munkálatok során felmerülő balesetek kockázatát.

Related posts