A brit bíróság jogerősen bűnösnek mondta ki a fiatal katonát, mert kémkedés vádjával állt a bíróság előtt, miután bizonyítékok kerültek napvilágra, hogy titkos információkat juttatott el Iránhoz.
A 23 éves Daniel Khalife nemrégiben világszerte szenzációt keltett, amikor három napra sikerült megszöknie a londoni Wandsworth börtönből, ahol kémkedéssel kapcsolatos vádak miatt tartották fogva.
A 23 éves volt katonát csütörtökön ítélte bűnösnek a koronabíróság a brit hivatali titkok megsértéséről szóló törvény alapján. Khalife érzékeny katonai szermélyzeti adatokat gyűjtött és adott át az iráni titkosszolgálatoknak. Mentesült viszont az alól a vád alól, hogy bombamerényletre készült a laktanyájában.
A londoni koronaügyészek véleménye szerint Khalife nem éppen a legbölcsebb döntést hozta, amikor beleegyezett abba, hogy kémkedni vállal, miközben jelentős mennyiségű titkos információt szállított Iránba. A szállítmányban pedig nem mások nevei és személyes adatai rejtőztek, mint a különleges erők tisztjeié.
Khalife azt a mesét adta elő a bíróságon, hogy valóban kapcsolatban állt az iráni kormány embereivel, de ez csak egy trükk része volt, hogy kettős ügynökként dolgozzon Nagy-Britanniának. Az ötletet a 'Homeland' politikai tévésorozat váltotta ki belőle. (A 'Belső ellenség' magyar című sorozatban egy Brody nevű amerikai tiszt teljesít kettős szerepet, aki a végén súlyosan ráfizet. A széria igen magas, 8.3 pontos tetszéssel fut a streaming felületeken, és az egyik legjobb kémtörténetnek tartják.)
"Ki akartam használni a hátteremet és a helyzetemet a nemzetbiztonságunk erősítésére" - mondta Khalife az esküdteknek a tárgyaláson. "Arra gondoltam, hogy lehetnék James Bond vagy valami hasonló más idióta". Az esküdtek viszont nem vették be a zavaros mesét..
A védőügyvéd, Gul Nawaz Hussein szerint Khalife törekvései naivak, ostobák, a viccel határosak voltak, és védence inkább "Scooby Doo", mint "007-es".
Bobbie Cheema-Grubb bíró előrejelzése szerint Khalife hosszú szabadságvesztés-büntetésre számíthat, amikor jövő év elején meghozzák ellene a bűnösségére alapozott ítéletet.
Khalife szeptemberben robbant be a hírekbe, miután sikeresen megszökött a wandsworthi börtönből, ahol kémkedés vádjával volt előzetes letartóztatásban. Az izgalmas szökés során egy ételszállító teherautó aljára rögzítette magát, és három napig rejtőzködött, míg végül London északnyugati részén lecsaptak rá. Ott, egy csatorna mentén, kerékpárral próbált menekülni, de a hatóságok felfedezték tervét és elfogták.
A tárgyalás során Khalife elismerte bűnösségét a szökés kapcsán, azonban a kémkedés vádját határozottan visszautasította.
Khalife 16 évesen csatlakozott a brit hadsereghez, ahol a Royal Corps of Signalshoz, egy olyan kommunikációs egységhez osztották be, amelyet a harctéri csapatok és a különleges hírszerző alakulatok mellett vetnek be. Magához a hírszerzéshez nem csatlakozhatott, mivel édesanyja iráni.
Az ügyészek állítása szerint Khalife már 17 éves korában kapcsolatba került egy titokzatos és meg nem nevezett iráni hírszerzővel, akinek később elkezdett információkat átadni. Emellett 2021 elején, amikor részt vett egy közös gyakorlaton a texasi Fort Cavazosban, NATO-szintű biztonsági hozzáféréshez is hozzájutott.
A brit biztonsági tisztviselők nem tudtak Khalife irániakkal való kapcsolatairól, amíg fel nem vette a kapcsolatot az MI6-tal, az Egyesült Királyság külföldi hírszerző szolgálatával, és fel nem ajánlotta, hogy kettős ügynökként dolgozna. Névtelenül kereste meg a szervezetet, mondván, hogy már elnyerte iráni kapcsolatának bizalmát, és kapott is tőlük egy 2,000 dolláros jutalmat, amit táskában hagytak neki egy észak-londoni parkban.
Khalife vallomása szerint az iráni kapcsolatai számára átadott anyagok többsége csupán saját kitalációi voltak, illetve olyan dokumentumok, melyek az interneten nyilvánosan hozzáférhetők, és soha nem tartalmaztak brit katonai titkokat. A brit rendőrség véleménye szerint Khalife cselekedetei amatőr módon kidolgozottak voltak, tele fantáziaelemekkel, ám az Egyesült Királyság érdekeinek sérelme szempontjából komoly aggodalmat keltett, mivel rendkívül érzékeny információkat is átadott Iránnak.
Dominic Murphy, a Metropolitan rendőrség terrorizmusellenes parancsnokságának vezetője, így fogalmazott: "Ő a megtestesült Walter Mitty, mint Ben Stiller ügyetlen kémje, aki a képzelet birodalmában kalandozik, elmenekülve a monoton hétköznapok elől. A baj csupán annyi, hogy néha egy ilyen Walter Mitty-típusú figura képes a valóságra is hatással lenni."