Parazita avatar

Paraziták, élősködők, férgek
Horror Dömörkapunál By: múzeum Akik még esetleg nem alszanak, és szeretnének olvasni valami hátborzongató, de érdekes sztorit a természetből, azok számára egy kis esti mese következik. Megmozdul parazita avatar a patakmeder, ezer meg ezer láb surrog az avarban az éj leple alatt, földigiliszták húzogatják a tavalyról maradt avar leveleit a talajba, s ott lépked közöttük a hatalmas ragadozó, szinte nem is tudván választani a svédasztalról De ez az éjszaka más.
Egy furcsa érzés keríti hatalmába az állatot, nem is igazán érzés ez, hanem egy parazita avatar parancs, aminek nem képes ellenállni. Elsétál a mit sem sejtő csigák mellett, lebukdácsol a domboldalon, átgázol a sűrű mohapárnákon, az apró gallyak és nyirkos levelek között.
Nem csoda, hiszen amellett, hogy az Élősködők Parasite egyre nyeri a díjakat, egy eszméletlenül bravúros, látványos és izgalmas filmről van szó. Bong Joon-ho egyrészt a behatárolhatatlan rendezők sorát gyarapítja, másrészt mostanra, különösen a legújabb a filmjével, az Élősködőkkel a tudatos életpályaépítés munkája beért, és a műfajokkal ördögi ügyességgel játszadozó rendező neve lett maga a stílus, a márka. Bár Bong Joon-hon filmjei ellenállnak a hagyományos műfaji besorolásnak, abban megegyezhetünk, hogy a különböző köntösbe öltöztetett, sokkoló vagy éppen szórakoztató filmjei mind megfontolt üzenettel rendelkeznek.
A talaj egyre nedvesebbé válik hat karmos lába alatt, mígnem eléri a patakmenti síkos, algás köveket, ahol megtorpan, de a belső késztetés tovább hajtja. Egyenesen a vízbe. És a bogár önkéntelenül cselekszik.
A halkan csobogó patak hűvös vizébe veti magát, majd az ösztön erősebbé válik benne az öngyilkos késztetésnél Rúgkapál, tehetetlenül, percekig szenved, míg végül eléri a kavicsos alzatot. A hullámok elülnek.
A bogár légzése és mozgása leáll. A belső hang pedig lassan kibontakozva, iszonyatos formában parazita avatar testet. Némán előkúszik a bogár testéből.
Mintha egy óriási kígyó tekeredne elő, ami sosem fogy el. A parazita hazaért.
Ez nem csak a betegségek általi elhalálozásokat mutatja. Az úgynevezett "természetes elhalálozás" túlnyomó többségét az élősködők jelenléte okozza az emberi testben.
A bogár éltében nem is sejtette, hogy azt az elpuszult kérészt nem kellett volna felzabálnia a bokrok alól, túl könnyű préda volt. Könnyű és halálos.
Ami viszont mindenképpen a Paraziták jelentősége mellett szól, az szerintem az, hogy némely elemét talán innen koppintották az Alien-filmeknek is pl. A történet alapvetően nem túl bonyolult, viszont az elején még elég nehezen áll össze a néző számára a kép, és majd talán csak a film egyharmadától fonódnak egyre inkább össze a cselekményszálak, és ekkortól válik világossá, hogy melyik figurának mi lesz a szerepe.
Lassú és kegyetlen. Bizony, nem ritka a természetben, hogy futrinkák, dögbogarak, vagy temetőbogarak erre a sorsra jutnak. Létezik ugyanis is egy felettébb furcsa csoport, a húrférgek, melyek kifejezetten ezekre a gazdákra specializálódtak.
A kifejlett húrférgek vékonyak, ám nagyon hosszúak, szabadon, patakokban élnek, s ott is szaporodnak.
A társadalmi olló életveszélyesen kinyílt – Élősködők
Lárváik azonban befúrják magukat a patakban lakó ízeltlábúak, kérészek, álkérészek lárváiba, majd betokozódva várnak. Várnak arra, hogy egy nagyobb faj elfogyassza első gazdájukat. Gyakran a lárva át is alakul imágóvá, majd elpusztul, s a futrinkák csak a tetemét találják meg, s fogyasztják el, s itt, célba érve a lárva megkezdi fejlődését.
Hatalmas féreggé növi ki magát, majd az ivarérés közeledtével "ráveszik" gazdájukat, hogy elszállítsák őket szaporodóhelyükre, a közeli patakba, s szabaddá válásukkor ezek a hordozó állatok mind vízbe fojtják magukat.
Ez a példány a pataktól nem messze hevert holtan, s parazitái is pórul jártak. Az állat végbélnyílásán át szoktak távozni, most mégis egy oldalsó törésen át hagyták el a testet, mintha csak egy idegen lény tört volna ki a bogárból.
Ez egy olyan hosszú együttélés volt, amely egyik fél számára sem hozott sikert, a férgek szintúgy elpusztultak. Carabus coriaceus és Gordius cf.